Çin Amerika Tayvan Gerginliği Piyasaları Nasıl Etkiler?

Çin Amerika Tayvan Gerginliği Piyasaları Nasıl Etkiler?

Son 1 haftadır dünya yeni bir gündemle meşgul. Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi başkanı Nancy Pelosi Asya ziyaret turunda Tayvan’ı ziyaret edeceğini söylentileri Çin’in tepkisine yol açmıştı. 2 Ağustos 2022’de ise Pelosi’nin uçağı Tayvan’a doğru hareket ediyor TSİ 17:30’da varması bekleniyor?

Peki Çin Neden Bu Ziyarete Tepkili?

Çin Tayvan’ı resmi bir ülke olarak tanımadığı için Pelosi’nin bu ziyaretinin Çin’e olması gerektiğini düşünüyor. Aslında olayın ardından Tayvan’ın bir teknoloji devi olması ve gayri safi milli hasılasının 850 milyar dolar gibi bir seviyeye ulaştığı tahmin ediliyor Bu da 30 milyonluk tayvan’ı büyük bir ekonomi haline getiriyor.

Tayvan’ın TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) Bütün dünyaya çip üretip sattığı için aynı zamanda gelecekte daha büyük bir potansiyel arz ediyor. Bu yüzden Tayvan stratejik olarak oldukça önemli. Ayrıca Çin’in askeri güvenliği açısından da Çin’e yakınlığı sebebiyle önem taşıyor.

Pelosi’nin Tayvan’a gitmek için ısrar etmesine Biden ve Hükümet sıcak bakmasa da Pelosi’nin herhangi bir ülkeye gitmesinin kendi kararı olacağını söylediler ve Çin’in rest’ini görüp Tayvan’a dopru yola çıktı.

Pelosi’nin uçağı anlık olarak flightradar websitesinden izlenebiliyor. 2 Ağustos 2022 TSİ 17:30’da varması beklenen Uçağı bu linkte takip edebilirsiniz.

Pelosi’nin indikten sonra yapacağı açıklamalar ve Çin’in tepkisi kuşkusuz dünya piyasalarına yöne verecektir. Bitcoin şu ana kadar bu gerginlik karşısında 23 bin dolar altındaki seyrini koruyor. Nasdaq vadelileri ise %1 düşmüş durumda. 20800 desteği ise oldukça önemli bu seviyenin altına inerse düşüş derinleşebilir.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓