Airdroplara Katılma Rehberi 2023 Airdroplar

Airdroplara Katılma Rehberi 2023 Airdroplar

Kripto Paraların en fazla para kazandıran yönetemlerinden biri olan Airdrop’lar şu ana kadar katılımcılara binlerce dolar kazandı hatta 3 4 yıldır bu işi düzenli takip eden hesaplar 100 bin dolardan fazla kazandılar. Airdrop, Blok Zincir projelerinin erken kullanıcılarına ücretsiz dağıttığı teşvik ödüllerinidir.

Son dönemde Yapılan Büyük Airdroplar

Son dönemdeki en büyük iki airdrop Aptos 150 APT (şu an için 1650 dolar) şu an için Arbitrum’un ARB Tokeni ise ortalama 1200 ARB Tokeni dağıtıldı (şu an için 1450 dolar ki 10 bin ARB alan da vardı) BLUR NFT marketi kullanıcıların işlem hacimine göre BLUR tokeni airdrop’u yaptı 10 binlerce BLUR alan oldu BLUR tokeni şu an 60 cent civarı fakat Airdrop zamanı 1 dolardı. Yani ortalama bir kullanıcı 5-10 bin dolar arası bir airdrop aldı. Bu para nerden geliyor diyorsanız milyonlarca dolar yatırım almış projeler test için kullanıcılara ihtiyaç duyar bu airdrop’ları hem reklam hem de kullanıcı çekmek için yaparlar. Ayrıca ne kadar kullanıcı o kadar likidite demektir Milyonlarca dolar airdrop dağıtan Arbitrum şu an üzerinde yaklaşık 6 milyar dolarlık likidite bulunduruyor.

Yaklaşan Büyük Airdroplar Hangileri?

2023 Yılın Airdrop yılı olacak demiştik şu ana kadar çok iyi başladı devamı da gelecek genelde Ethereum’un katman 2’leri ve bununla ilgili projeler airdrop yapacak Airdrop sırası büyüklüklerine ve yakın tarihte olma ihtimallerine göre sıralanmıştır ve bu sayfa sürekli güncellenecektir. Bazı airdrop’lara katılmak için hiç para harcamanıza gerek yok testnetler ücretsiz bu yazıda testnetler ayrıca belirtilecek.

Airdrop’lar için Kullanacağınız önemli siteler ve linkler başlamadan paylaşalım.

Önce Metamask cüzdanına ihtiyacınız olacak eğer yoksa bu videodan nasıl açacağınızı öğrenebilirsiniz.

Metamask cüzdanınıza Para atmak için Binance Türkiye Borsasına üye olabilirsiniz

Chainlist.org Adresinden Metamask’a ağları kolaylıkla yükleyebilirsiniz. Siteye girdikten sonra cüzdanınızı bağlıyorsunuz daha sonrasında adresi seçip ekliyorsunuz.

GoerliFaucet sitesinden Testnetler için Goerli ETH’si alabilirsiniz.

Ağlar arasındaki köprü yapacağımız sitelerden biri olan Orbiter Finance bu site üzerinden birçok ağa ETH atabileceğiz fakat Önce arbitrum’a atmanızda fayda var çünkü Ethereum ana ağına atarsanız daha çok işlem ücreti ödersiniz. Arbitrum’dan diğer ağlara atabilirsiniz.

ZkSync

Zksync 200M dolardan fazla yatırım almış ve şu an airdrop’a en yakın katman 2 projesi. (Bu katman 2’ler Ethereum’un işlem sayısını artırmak ve işlem ücretlerini azaltmak için oluşturulmuşlardır onlarca katman 2 projesi var) Zksync’in şu an 3 tane ağı var Zksync testnet Goerli, Zksync lite ve Zksync Era bu 3 ağı kullanmaya özen gösterin Zksync Era’ya odaklanın ve Özellikle SyncSwap‘ı kullanmaya özen gösterin bu borsa da kendi airdrop yapacağını açıkladı.

Zksync’ın kendi köprüsünü de kullanmanız iyi olacaktır çünkü bu köprüyü kullananlara ekstra airdrop verebilirler. Airdrop’lar belirli kriterlere göre belirlenir bu kriterler onlarca olabilir bu köprü de bunlardan biri olacaktır muhtemelen. Zksync’i airdrop’unu anlatan bir video.

LayerZero

LayerZero, Katman 1 ve Katman 2’ler arasında köprü oluşturan bir proje Layer Zero ikinci sırada çünkü oldukça çok platformda kullanılıyor ve büyük bir yatırım almış ayrıca proje uzun zamandır aktif kişisel olarak en büyük airdrop’u yapacağını düşünüyorum LayerZero yaklaşık 300M dolarlık bir yatırım aldı.

LayerZero’nun ana sitesi Stargate’dir bu site üzerinde bulunan bütün ağları kullanmak önemli ayrıca stake havuzlara token stake etmek, farming, ve STG Tokeni stake edip oy kullanmak önemli. Ayrıca LayerZero alt yapısını kullanan SushiSwap, Liquidswap, AptosBridge, Jumper Exchange gibi birçok platformu kullanmaya çalışın. LayerZero ile ilgili airdroptan bahseden bir video

StarkNet

Starknet 282M dolarlık yatırım almış bir katman 2 projesi. Fakat bu proje şu an için Metamask cüzdanını desteklemiyor. O yüzden Argent Wallet veya Braavos Cüzdanlarından birini kurmanız gerek.
Stargate’in şu an Mainnet’i (Ana Ağı) ve Testneti bulunuyor. İki ağda da işlem yapmanız önemli StarkNet’in üzerinde bulunan uygulamalara bu linkten ulaşabilirsiniz. Starknet’in köprüsü olan StarkGate’i birkaç kez kullanımız önerilir fakat Zksync’de olduğu gibi buraya da Orbiter Finance’den ETH atabilirsiniz.
Starknet Airdrop’u ile ilgili bir video

SpaceID

Binance Borsasının ön satışıyla piyasaya giriş yapan ve airdrop yapan SpaceID ikinci airdrop’u yapacağını açıkladı bu linkten platforma girerek alan adları aldığınızda airdrop’a hak kazanıyorsunuz.

BLUR

BLUR bir airdrop yapmıştı fakat ikinci bir airdrop yapacağını da açıkladı NFT ile ilgiliyseniz ve trade ediyorsanız Blur NFT Marketini kullanarak işlem yaptığınızda airdrop’a hak kazanırsınız fakat yüksek hacim yapmanız gerekebilir.

Ücretsiz olarak Katılabileceğiniz Airdroplar

Sui

Sui Airdrop’u sadece Cape etkinliğini yapanlara ve geliştiricilere yapacağımı açıkladı.
1 Şubat 2023’ten önce Discord’da girenler ise ön satışa 0.1 dolar yerine 0.03 dolardan katılabilecekler Ön satışa katılmak için bu linkten KuCoin Borsasına üye olun.

Scroll

Scroll da yine bir Ethereum Katman 2 projesi şu ana kadar 80m dolarlık bir yatırım aldı. Scroll’un henüz Mainnet’i bulunmuyor o yüzden Testnetini kullanarak şimdiden daha büyük bir airdrop kazanma şansı elde edebilirsiniz. Scroll Alpha Testnet’ini metamask cüzdanınıza ekleyerek Scroll Bridge’den, ETH Goerli ağından Scroll Alpha Testnet’ine Goerli ETH’si (yani test ağındaki ücretsiz alınan ETH’den) gönderebilirsiniz.
SyncSwap‘ta Scroll’un testnetini de kullanabilirsiniz.

ConsenSys Linea

ConsenSys Katman 2 projesi toplam 726m dolarlık dev bir yatırım almış durumda Geçtiğimiz haftalarda ise Testnetini açıkladı Linea Goerli Test Ağını yine Chainlist.org’dan ekleyip bu ağda işlem yapabilirsiniz. Ethereum Goerli Ağından Test Tokenlerinizi atmanız gerekiyor bu linkten bu köprüleme işlemini yapabilirsiniz.

EigenLayer

Eigen Layer yine bir katman 2 projesi toplam 64M dolarlık ön yatırım aldı ve şu an testneti aktif. Eigen Layer’i kullanmak için Goerli Faucet‘e gidip Goerli ETH alıyoruz sonrasında bu siteye rETH için Goerli ETH Stake ediyoruz. Goerli eigen Layer sitesinden platformunu kullanıyoruz şu an bu ağda pek fazla işlem bulunmuyor.

Base

Base katman 2 projesi Coinbase Borsasının Optimism ile ortak gerçekleştirdiği bir katman 2 projesi. Bu proje’nin Coinbase’in olduğu için büyük bir airdrop yapma ihtimali var. Base projesi ile ilgili Airdrop Muhendisinin Videosuna göz atabilirsiniz.

Zora NFT Marketi

Zora 60m dolarlık yatırım almış bir NFT market aynı zamanda bir katman 2 ağı bulunuyor. Bu platformu ve ağı kullanmak için bu tweetimize göz atabilirsiniz.

Mantle Network

Mantale Network Katman iki ağları arasında işlem yapmaya izin veren bir köprüleme platformu 200M dolarlık bir yatırım almış. Bu linkten Mantle Network ile ilgili video’ya ulaşabilirsiniz

Fuel Network

Fuel Network bir katman 2 projesi olup toplamda 83M dolarlık bir ön yatırım aldı. Fuel Network’ün şu an sadece testneti aktif bu linkten video izleyerek airdrop’a katılabilirsiniz

Shardeum

Shardeum da bir katman 2 projesi Shardeum toplamda 20m dolara yakın yatırım aldı ve airdrop yapma ihtimali yüksek. Şu an testneti aktif bu video’da Shardeum ağıyla ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Zeta Chain

Zeta Chain zincirler arası bir köprü şu an testnet’i mevcut.
Bu linkten siteye girerek işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Taiko

Taiko Ethereum üzerindeki bir katman 2 projesi. Geçtiğimiz günlerde Testnetini açıkladı.
Bu video’da detaylı incelemesini ve uygulamasını görebilirsiniz.

Sei Network

Sei Network testneti kullananlara garanti airdrop dağıtacağını açıkladı. 5m dolarlık yatırım almış projenin videosunu burada izleyebilirsiniz

Venom Network

Önemli yatırım almış proje Venom Network için sitesindeki görevleri yapın.

Diğer gerçekleşmesi Muhtemel Airdroplar

Ağların yanı sıra bu ağlar üzerinde bulunan platformların birçoğu da airdrop yapması oldukça muhtemel.

Azero

Azero bir katman 1 projesi olup stake eden kullanıcılara airdrop yapması bekleniyor.

Orbiter Finance

Katman 2’leri özellikle kullandığımız bir proje olan orbiter finance en yoğun kullanılan katman 2 köprüsü airdrop yaparsa bütün airdropçular yararlanacaktır.

Metamask

Herkesin Kullandığı Metamask büyük bir airdrop yapabilir Metamask kendi üzerinde bulundurduğu köprü, swap gibi özellikleri kullanan kişilere daha fazla airdrop verecektir bu yüzden bu ürünleri kullanmayı unutmayın.

Rango Exchange

Köprü Swap platformu Rango Exchange Airdrop yapacağı onayladı. Bu linkten bakabilirsiniz.

EtherMail

Toplam 7M dolarlık yatırım alan platform metamask cüzdanınızın adresi ile mail adresinizi ilişkilendirmeye yarıyor. Bu linkten üye olarak ücretsiz EMT tokeni kazanabilirsiniz.


Bu yazı sürekli güncellenmektedir. Genel Airdrop stratejileri ve birçok platformun kullanımını anlattığımız videomuza göz atabilirsiniz

Bu yazı herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez airdoplarla ilgili takıldığınız noktaları youtube’da aratarak farklı kaynaklardan bilgi edinebilirsiniz.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓