Bitcoin Neden Yükseliyor? 2023 Yılına Bitcoin Yükselişle Başladı

Bitcoin Neden Yükseliyor? 2023 Yılına Bitcoin Yükselişle Başladı

Bitcoin 2023 yılında yaklaşık %18 yükseldi ve son 6 günü üst üste artışla kapattı ayrıca Bitcoin, Nasdaq ve SP500 gibi ABD Borsaları indekslerinden de pozitif ayrıştı.

Bitcoin Yükselirken FTX çöküşünde ciddi düşüş yaşayan Solana ve Aptos da yükselişleriyle dikkat çekti. Aptos %100’den fazla artış göstererek 7 dolara ulaştı ve FTX çöküşünden kaybettiği değerin büyük kısmını geri kazandı Solana da 17 dolara kadar yükselmesine rağmen 8 kasımdaki 30 dolar seviyesine ulaşamadı.

Bitcoinin diğer varlıklardan pozitif ayrışsa da aslında FTX çöküşünün başlangıç seviyesi olan 21500 dolar seviyesine hala yaklaşabilmiş değil. Son birkaç günde Bitcoindeki güçlü artış dominasyonu da artırırken %20’nin üstüne çıkmış olan ETH dominasyonunu düşürdü.

Daha geniş bir ölçekte bakacak olursak Kasım 2022’de Bitcoinin fiyatı 21500 dolar iken Nasdaq 10400 dolar civarıydı şu an bitcoin yükselişe rağmen 19 bin dolarlarda seyrederken Nasdaq endeksi 11 bin dolara ulaşmış durumda yani Bitcoinin son günlerdeki artmış olsa da aslında hala piyasalara göre aşağıda kalıyor bu bağlamda Bitcoin ve diğer kripto paralarının FTX çöküşünün yaralarını sardığını bir toparlanma olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin’in kısa vadede yükseleceği seviye kasım ayının başındaki seviye olan 21500 olarak görünüyor. !aralık 2022 zirvesi 18300 doları kolaylıkla geçen bitcoin 19k barajına takıldı fakat 21500 ile arasında bir boşluk var BTC fiyatı bu aralığı hızlı bir şekilde aşabilir.

Zincir üstü veriler ve hacim hala Bitcoin ve Ethereum için kısa vadede ciddi bir yükseliş göstermiyor Hacimde fiyat artışına rağmen bir yükseliş yok bu negatif uyumsuzluk yükselişin geçici olabileceğini gösterirken Bitcoinin son yükselişiyle karda olan bireyler ve kurumların kar satışı yapabileceği ihtimali de bir düzeltmenin olabileceğinin işareti.

Bitcoinin artışında küçük bir payı olan haberlerden biri de El Salvador’un Bitcoin devlet tahvil onayı oldu.

Makro ekonomik koşullara baktığımızda 2023 yılının özellikle ABD ve dünya geneli için resesyon yılı olması tahmin edildiği için Bitcoin de de düşüş bekleniyor fakat 2023’ün ikinci yarısındaki toparlanma ve 2024’deki Bitcoin halving’i ile beraber Boğa rallisi bekleniyor. Bitcoin’in ABD borsasından pozitif ayrışması devam ederse ki bu düşüş bir ihtimal o zaman Bitcoin için farklı bir senaryo çizilebilir.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓