El Salvador Bitcoini Yasal Para Birimi Yaptı Peki Bu Ne Neden Önemli?

El Salvador Bitcoini Yasal Para Birimi Yaptı Peki Bu Ne Neden Önemli?

Bugün El Salvador Bitcoini yasal para birimi olacak yasa tasarısı büyük çoğunlukla onaylandı. Peki bu ne anlama geliyor?

Daha önce ülkelerin bitcoini teşvik ettiği görülmüştü fakat ilk defa bir ülke bitcoini yasal para birimi olarak tanımladı. Bukele “Bütün işletmeler için bitcoin kabul etmek zorunlu olacak. meksika’ya giderseniz Peso kabul ediyorlar USD gibi bitcoin El Salvador’da ulusal para birimi olacak” dedi

El Salvador resmi bir bitcoin cüzdanı piyasaya sürecek fakat bu cüzdan zorunlu olmayacak ayrıca hükümet satıcı risklerini azaltmak için 150 milyon dolarlık bitcoin bulunduracak.

Bitcoini Destekleyen Tek Ülke El Salvador Değil

El Salvador’un bitcoini yasal para birimi olarak kabul etmesinden sonra Arjantin, Brezilya, Panama, Paraguaylı Milletvekillerinden bitcoini destekleyen paylaşımlar geldi. Arjantinli milletvekili Francisco Sánchez twitter profil fotoğrafını “laser eyes” konseptine çevirdi. Aynı şekilde Meksika’da Neovo Leon senatörü Indira Kempis de twitter profilini lazer gözlü fotoğrafı ile değiştirdi. Meksika Yeşiller partisi mensubu olan Eduardo Murat Hinojosa’da akıma uyan kişiler arasındaydı. Kolombiya’da Eski dijital ekonomi bakan yardımcısı Jehudi Castro’un twitterda bitcoini destekleyen paylaşımları dikkat çekti.

El Salvador’un tek başına bitcoin ödemelerini kabul etmesi pek önemli görünmese de bu çok güçlü bir tetikleyici olabilir. Gelişmemiş ülkelerin bitcoine olan ilgisi biliniyor. Amerikan Dolarının dünya ekonomisinde hakim olmasından olumsuz etkilenen ülkeler Bitcoini bir kurtuluş olarak görebilir ve Amerikan Doları’nın Hakimiyetine son vermek amacıyla kullanabilir. Bu tetikliyeciler piyasalar için önemlidir Tesla’nın aldığı bitcoin miktarı 1.5 milyar dolardı fakat piyasaya yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir etki yaptı. El Salvador küçük bir ekonomie sahip olsa da tetikleyici unsuru olacağı ülkeler arasında Arjantin ve Brezilya gibi büyük ekonomiler var.

Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin