Solana Neden Düşüyor? Düşüş Devam Eder Mi?

Solana Neden Düşüyor? Düşüş Devam Eder Mi?

FTX’in çöküşünde en çok zarar gören kripto paralardan biri olan Solana 29 Kasım günü %15 daha düşüş göstererek 8 dolara kadar geriledi. Solana son 1 haftada %30, Son 1 yılda %95.3 ATH seviyesinden de %96.8 oranında düşmüş durumda.

Kirpto yatırım platformu Matrixport’un Solana’yı 30 Aralık 2022’de delist edeceğini açıklaması SOL’da düşüşe yol açtı. Geçtiğimiz günlerde Bitfinex’de Solana ekosisteminin en önemli merkeziyetsiz borsa platform’u olan Serum’un tokeni SRM’yi delist edeceğini açıklamıştı.

Alameda’nın 1 milyar dolarlık SOL Tokeni bulundurduğu biliniyordu bu da SOL tokeni üzerinde ekstra satış baskısı oluşuruyor. SOL tokenindeki bu düşüş Aptos (APT) tokeni de yansımış görünüyor. APT de Alameda ve FTX’in yatırım yaptığı tokenlerden biri. APT son 1 ayda %29 oranında düştü.

SOL tokenindeki bu düşüş diğer Ethereum, Atom, Avalanche gibi katman 1’lerin önünü açabilir. Solana’nın geliştiricilerini bu yılın şubat ayından beri kaybetmeye başladığı biliniyordu. Geliştiriciler bir dönem Aptos’un tercih ediyorsa da şu an Atom ve Ethereum geliştiriciler açısında popüler.

SOL’un grafiğine baktığımızda düşüş trendinin çok güçlü olduğu görünüyor ve 2020 Ağustos ayındaki zirveye kadar bir direnç olmadığını görüyoruz. Ağustos 2020’deki zirve ise 4.93 dolar Solana’nın fiyatı şu an 8.32 ve 5 doların altına düşmesi sürpriz olmaz.

Ekleme: Vitalik Buterin 30 Aralık 2022 TSİ 02:00 civarı attığı tweette Solana’daki fırsatçı paraların gittiğini ve Solana topluluğun parlak geleceği olduğunu anlatan bir tweet attı tweet Solana’nın fiyatını 30 yükseltti sonra düşse de tekrar 9 doların üstüne yükseldi.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓