Kahin Analist Uyardı Ayı Piyasası Rallisi Sona Erebilir

Kahin Analist Uyardı Ayı Piyasası Rallisi Sona Erebilir

Amerika’daki Mortgage krizini önceden tahmin ederek milyonlarca dolar kazanarak ünlü olan ve hakkında film çekilen Michael Burry 12 Ağustos 2022’de attığı tweette “Nasdaq en düşük seviyesinden %23 yukarıda artık ortalama bir ayı piyasası rallisine sahibiz. 1929-1932 ve 2000-2002 yılları arasındaki 26 ayı piyasası rallisinde ortalama %23’tür 2000’den sonra, piyasa dibe vurmadan önce iki adet %40’ın üzerinde ayı piyasası rallisi ve bir adet %50’nin üzerinde ralli yaşandı.”

Michael Burry’nin demek istediği bu Ayı rallisinin bir yerden sonra tekrar düşüşe geçeceği. Geçtiğimiz aylarda artışların en büyüklerinin Ayı piyasalarında olduğunu belirtmişti ve şu an yaşadığımız bitcoin ve Nasdaq endeksinin artışı da bir ayı piyasası rallisi. Ortalama artış %23 olduğunu düşünürsek piyasanın yakında tekrar düşüşe geçeceğini ön görebiliriz.

Bitcoin ve Nasdaq grafiklerine baktığımızda yüksek oranda korelasyon olduğunu görüyoruz.

Nasdaq BTC Korelasyonu (Mavi Bölüm)

Ortalama korelasyon oranı 0.72 ve bu oranın son dönemde arttığını görüyoruz. Bu yüzden makro ekonomik dengelerin Bitcoin fiyatında oldukça etkili olduğunu ve Nasdaq’ın düşüşünün Bitcoin‘in de düşüşüne sebep olabileceğini söyleyebiliriz.

Bitcoin 24500 direncini 3 kez test edip kıramayışı da soru işareti. Burada double top veya triple top formasyonları oluşmuş görünüyor Bitcoin için kısa vadede bu seviyeler dikkatle izlenmeli. Double Top formasyonunu onaylanması için ise Bitcoin’in fiyatının 22500 doların altında kapanış gerçekleştirmesi gerekiyor.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓