FED Kararı Öncesi Bitcoinde Düşüş

FED Kararı Öncesi Bitcoinde Düşüş

25-26 Ocak 2022’de yapılacak FOMC (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi) toplantısı sonrası Çarşamba günü açıklanacak FED kararı piyasalara korku salmış görünüyor. Amerikan Borsa’sının açılmasına saatler kala SP500 vadelileri %1.20 düşerken Bitcoin fiyatı da bunu takip ederek 33 bin doları altına geriledi.

FED başkanı Powell yüksek enflasyon sebebiyle faiz artırabileceklerinin sinyalini vermişti. FED’in bu ay faiz arttırımı veya mart ayında faiz artırımı açıklaması yapması bekleniyor. SP500 ile Bitcoin arasındaki korelasyon son dönemde oldukça güçlendi ve Bitcoin SP500’ün hareketlerini takip etmeye başladı. 4800 doların üstüne çıkan SP500 4400 doların altına düştü. SP500 boğa sezonu 2020 Mart ayındaki Covid nedeniyle düşüşten birkaç ay sonra başlamış özellikle 2021 yılında Amerikan Merkez Bankasının para basımlarıyla artışa pik yapmıştı. 2020 Mart ayında 2186 dolar ile dibi gören SP500 o günden 2022 Ocak ayına kadar %100’den fazla bir artış göstermişti.

Öte Yandan Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim ve bir savaş ihtimali de piyasalara olumsuz yansımış görünüyor. Rusya para birimi Ruble bugün %2’den fazla değer kaybetti. Avrupa piyasalar endeksleri de düşüşte.

Bitcoinde ise birçok veri olumlu görünse de Amerikan borsasının yanında bitcoinin değeri çok düşük olduğu için borsadaki küçük değişimler bitcoinde büyük fiyat değişimlerine yol açıyor. Son dönemde piyasaya giriş yapan Bitcoin yatırımcılarının yaklaşık %80’inin zararda olduğu biliniyor.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓