Çin Madencilere Zorluk Çıkarırken Madenciler Kaçmaya Başladı

Çin Madencilere Zorluk Çıkarırken Madenciler Kaçmaya Başladı

Gazeteci Colin Wu’nun haberinde göre Çin’in En Büyük 3. Markası Agricultural Bank of China’ın yaptığı açıklamada kripto para işlemlerine ve ilgili faaliyetlere katılmayacaklarına dair bir bildiri yayınladı.

“Kripto paralarla ilgili faliyetlere katılanların müşteri hesapları kapatılacak ve müşteri ilişkileri sonlandırılacaktır.”

Bu haberden sonra bitcoinin fiyatı 1000 dolar civarında düştü. 2014‘de Çinin Bitcoin aleyhine aldığı kısıtlama kararlarından farklı olarak, bu kez Merkez Bankasının işin içinde olması geçmişe yönelik incelemelerin yapılacak olması ve Madencilere yönelik engellemeler.

Çin’in Madenciler üzerindeki baskısı Çinli maden havuzlarındaki HASH rate oranlarını ciddi ölçüde düşürmüştü. En büyük maden Havuzlarından Antpool %29,94 F2Pool %14,19, ViaBTC %2,37 düşerken BTCcom’un maden havuzu %15,66 Hash rate düşüşü yaşadı. Bundan olumlu etkilenen ise Amerikan Maden Havuzu olan Foundry USA ilk defa 7. sıraya yükseldi ve Hash rate oranını %2,51 oranında artırdı.

Çinli madenciler bu politikaya karşı madencilik ekipmanlarını Çin dışına çıkarmaya başladı. 500com’un haberine göre Çin’den 320 madencilik makinesinden oluşan ilk partinin Kazakistana ulaştığını bildirdi. Kalan 2600 makinenin 1 temmuzda Kazakistan’a ulaşması bekleniyor. CNBC  danışmanı Eunice Yoon’un Tweet ine göre Çin lojistik firması 3 bin kilogramlık madencilik makinesi Amerika’ya hava ile taşınıyor. Kilogram başına kargo maliyeti 9,37 dolar. Bu haber Çinin yasaklarının piyasayı uzun süre etkileyemeceğine işaret ediyor. Çin madenciliği yasakladığı için Amerikalıların Bitcoin madenciliğine daha çok yatırım yapmaya başlaması bekleniyor.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓