Bugün FED Faiz Kararı Açıklanacak İşte İhtimaller

Bugün FED Faiz Kararı Açıklanacak İşte İhtimaller

Tüm dünyanın beklediği FED faiz kararı ve sonrasında yapılacak konuşma 1 Şubat 2023 TSİ 22:00’da gerçekleşecek. Faiz artırımının 25 baz olmasını bekleyen şu an 97,7 bu yüzden bu oran fiyatlanmış durumda 50 baz puan gelirse ki hiç muhtemel değil piyasada ciddi düşüş görülür.

25 Baz puan artıştan sonra Powell’ın konuşmasını takip edecek tüm dünya büyük ihtimalle şahin bir konuşma gelecek ve ardında piyasada ciddi volatilite göreceğiz. Nasdaq’ın aşağı yönlü olma ihtimali yüksek çünkü 2023’ün başından beri %15’lik bir artış göstermişti. FED’in yapacağı en önemli açıklamalardan biri de 2023’te faiz indirimine gidip gitmeyeceği daha önce 2023’te bunu yapmayacağını dile getirmişti bunu yinelerse ki beklenen bu piyasa düşüşe geçebilir. Her şey Powell’in konuşmasına bağlı.

ABD’nin yıllık enflasyon verisi %6.5 açıklanmıştı Petrol’ün son aylarda düşüşe geçmesi sebebiyle ABD’de enflasyon biraz düşse de FED’in istediği seviyede değil FED bunu %2-3 civarına indirmek istiyor ve bu oluşmadan geri adım atmayacak gibi. Her ne kadar bazı analistler FED’in 2023’te faiz indirimine gitmek zorunda kalacağını öngörse de bu toplantıda bu beklenmiyor.

Ünlü Analist Michael Burry “Sell” (sat) tweeti büyük ilgi gördü JP Morgan da yatırımcılara kar satışı yapmalarını tavsiye etmişti piyasanın geneli bir önümüzdeki günlerde düşüş bekliyor. Ayrıca büyük firmalar işten çıkarmalara devam ediyor. Firmalar işten çıkarım yaparak masraflarını azaltıp olası bir resesyonda karlarını yükseltmeyi amaçlıyorlar.

Bitcoin de Nasdaq’la beraber ciddi bir rallli yaşadı FTX çöküş seviyesinin de üzerine çıkan Bitcoin şu an 23 bin dolar civarında seyrediyor şahin bir konuşma gelirse önce 22200 sonra da 21500 dolar seviyelerini görmemiz mümkün. Eğer Powell ılımlı konuşursa Bitcoin önce 24 bin sonrasında da 25 bin doları test edebilir fakat bu düşüş ihtimal.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓