Bitcoinde Zincir Üstü Veriler Ne Söylüyor?

Bitcoinde Zincir Üstü Veriler Ne Söylüyor?

Bitcoinin ve kripto paraların diğer geleneksel yatırım araçlarından farkı zincir üstü verilerine sahip olmasıdır. Zincir üstü veriler sadece fiyata dayalı yapılan analizlere göre çok daha güvenilirler. Cryptoquant Verilerine bakarak değerlendirelim.

Bitcoin Günlük Aktif Adres Sayısı

Fiyatla güçlü korelasyona sahip Bitcoin aktif adres sayısı Bitcoin fiyatının dip yaptığı temmuz ayında iyice düşmüş günlük 40 bin altına gerilemişti kasım ayında 50 bine yaklaşan günlük aktif adres sayısı ocak ayında düşse de 40 binin üzerinde.

Borsalara Giren Net Bitcoin Miktarı (SPOT)

Borsalara atılan net bitcoin miktarı(Giren – çıkan bitcoin miktarı) eğer artıdaysa yani daha çok bitcoin atılıyorsa bu balinaların satış yaptığı anlamına gelir çünkü spot borsalara atılan bitcoinler satış amaçlı atılır. 30 Aralıkta 10 bin bitcoin sınırını aşan net bitcoin miktarı fiyatı 40 bin doların altına düşürmüş ve birkaç gün borsalara atılan bitcoin miktarı ekside olsa da dün 20 ocak 2022 itibariyle yaklaşık 2 bin BTC lik net bitcoin miktarı borsalara girmiş görünüyor bu da 20 ocaktaki bitcoin düşüşünü açıklıyor.

Kaldıraç Oranı

Kaldıraç Oranı (Leverage Ratio) düşen piyasaya rağmen hala yüksek. Bitcoinin pik yaptığı kasım ayında kaldıraç oranı 0.18 seviyelerindeyken şu an 0.21’in üzerine çıkmış durumda. Kaldıraç seviyesinin yüksek olması kullanıcıların kaldıraçlı işlemleri daha çok kullandığını gösteriyor bu piyasanın volatilitesini artıran etmenlerden. Artan Kaldıraç oranları piyasaya ilginin artığını gösterdiği için genelde iyiye işaret olsa da yüksek kaldıraç oranı düşüş tehlikeli olabilir.

Stabil Coin Oranı

Stabil Coin Oranı piyasadaki tüm kripto paraların stabil coine bölümüyle elde edilir. Düşük stabil coin oranı yüksek alım gücü ve fiyat artışını tetikler. Stabil coin oranı ekim ayından itibaren düşüşte 6.4 ile tüm zamanların en düşük seviyelerinde. Bu da Bitcoin fiyat artışını uzun vadede tetikleyebilecek bir veri olarak göze çarpıyor.

Whale Ratio

Bitcoin Balinalarının borsalara attığı bitcoin miktarını ölçen Whale Ratio; top 10 borsalara atılan bitcoin miktarının toplam miktara bölünmesiyle hesaplanır. Yüksek oranın balinaları borsalara daha çok bitcoin atmaya başladığını gösterir. Whale Ratio en son 1 ocak tarihinde pik yapmış 0.66 ile pik yapmış daha sonrasında 15 ocakta 0.41’e kadar düştükten sonra tekrar

Zincir üstü veriler genel olarak olumlu görünse de Bitcoin’deki fiyatın düşüşünün sebebi daha çok FED’in faiz artırmasıyla ilgili olup Amerikan Borsasındaki düşüşü takip etmesidir. Bitcoin fiyatının Amerikan Borsasındaki bir yükselişle veya Amerikan Borsasından pozitif ayrışması halinde yükselişe geçtiğinizi görebiliriz. Zincir üstü verile ise uzun vadede Bitcoinin hala güçlü olduğunu gösteriyor.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓