Altcoinler İçin Kötü Haber İşte Sebebi

Altcoinler İçin Kötü Haber İşte Sebebi

Kripto Piyasasında 2023 yükselişle başladı Bitcoin %7 ETH ise %14 yükseldi. Piyasalardaki yükselişin sebebi olarak Nasdaq’ın %5 yükselmesi ve Çin’in Covid kısıtlamalarını kaldırması olarak gösterebiliriz. Fakat analistler özellikle ETH’nin fazla değerlendiği düşünüyor bu altcoinler için kötü haber.

Ethereum altcoinlerin artışını tetikleyen bir indikatör gibi çalıştığını söyleyebiliriz bu yüzden de ETH Dominansının %20’yi aşması ve ETH’nin Bitcoin karşısında son dönemde ciddi oranda artması bir kar satışının habercisi olabilir. Cryptoquant analistine göre piyasada kısa vadede bir düşüş çok yüksek bir ihtimal.

CryptoQuant analisti MAC_D’ye göre kısa vadeli Bitcoin sahipleri SOPR oranı 1’in üstüne çıktı ve genelde bu seviyenin üstünde olduğunda Bitcoin fiyatında düşüş görülüyor. Daha da önemlisi ETH Dominansının %20’yi aşması Grafikte görüldüğü gibi Bitcoin fiyatının düşüşüne yol açıyor. Daha önce bu 13 kez olmuş ve 12’sinde düşüş gerçekleşmiş.

Kaynak Cryptoquant

Öte yandan Ethereum’un grafiğine baktığımızda çift tepe formasyonunu görünüyor. ETH çift tepeye iyice yaklaşmış ve 13 Aralık 2022’deki ikili 1350 dolar seviyesini test edip aşamadığını görüyoruz. İkili tepe formasyonu genelde güvenilir paternlerdendir ve fiyatı bu seviyeyi aşamazsa düşüş beklenir. Ayrıca ETH fiyatının artarken hacmin düşmesi de negatif uyumsuzluk olduğunu göstergesi bu da düşüşü destekleyen başka bir unsur.

Bu tahminler kısa vadeli olup çok ciddi bir düşüş beklentisi olarak algılanmamalı ETH burada önce 1200 sonra da 1150 dolarını test etmesini bekleyebiliriz. Ethereum fiyatı düştüğünde ise Altcoinlerin büyük kısmının düşüşe geçtiğini gözlemliyoruz.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓