Kaspa KAS Coin Nedir? KAS Coin Yorum

Kaspa KAS Coin Nedir? KAS Coin Yorum

Dünyanın en hızlı Proof of Work projesi olarak öne çıkan katman 1 projesi Kaspa  GHOSTDAG protocol’u kullanmakta. Kurucusu olan Harvard’lı  Yonatan Sompolinsky ise sektörde oldukça bilinen bir isim. Kaspa Blok zincirinin native coini ise KAS’tır.

KAS Coin piyasaya Mayıs 2022’de giriş yapmış ve o zamandan 28 şubata kadar %5852 oranında artış göstermiş. 28 Şubat 2023’te 0.0116 dolar ile ATH seviyesine ulaşan KAS şu an bu seviyenin %12 altında bulunuyor.

KASPA’yı Diğer Projelerden Ayıran Özellik

Kaspa’yı diğer Proof of Work projelerinden ayıran 1 saniyedeki blok üretmesi bu süre Bitcoin’de yaklaşık 10 dakika iken, Lite Coin’de 2.5 dakika, Ethereum Classic’te 10 dakika, Dash Coin’de 2.5 dakika, Doge Coin’de ise 1 dakika’dır. Ethereum şu an proof of stake geçti ve şu an Blok süresi 12 saniyedir. Kaspa hepsinden hızlı ve bir sonraki güncellemede 1 saniyede 32 blok üretilmesi bekleniyor. Kaspa Bir Blockchain değil bir BlockDAG projesidir. BlockDAG, Blok Chain gibi doğrusal bir bloklardan oluşmaz onun aksine yönlendirilmiş bir döngüsel olmayan grafiktir. Köşelerin blokları temsil ettiği ve kenarların alt/ebeveyn bloklara referans verdiği matematiksel bir yapıdır.

BlockDAG işleyiş şeması

Kaspa’nın yaratıcısı ismiyle Satoshi Nakamoto yazılabiliyor olması sebebiyle Satoshi olabilir iddiaları söyleniyor fakat bu kişinin yaşı Satoshi Nakamoto olabilmesi için oldukça kücük 2018’de Universite’yi bitiren Yonatan Sompolinsky en fazla 30 yaşlarında olmalı.

KAS Coini son 1 ayda %94 arttı ve şu an 219 milyon dolara ulaştı ve sıralamada 176. sıraya kadar yükseldi.

KAS Coin büyük yatırım firmalarından yatırım almış bir proje değil bu yüzen büyük borsalarda listelenebilmek için son günlerde yatırım topluyorlar.

Kaspa, Ethereum’un Proof of Stake’e geçmesinden sonra Madencilerin dikkatini çekti ve bu yüzden hash rate’i de oldukça yükseldi. Ayrıca Kaspa’nın gerçekleşecek güncellemesiyle Akıllı Kontratların da Kaspa üzerinde oluşturulabileceği söyleniyor.

KAS Coin’inin Toplam ve Maksimum Arzı

KAS Coinin maksimum arzı 28,704,026,601 adet olup şu anda %59’u olan 16,944,976,785 adedi dolaşımdadır. Yatırımcılar için en önemli noktalardan biri olan arz dağılımı ise Top 10 cüzdandaki KAS Coin miktarı toplam arzın %10.91’i iken top 100 cüzdandaki miktar toplam arzın %31.31’dir. Bu dağılımın oldukça homojen ve olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

KAS Coinin Fiyatı Ne Olur?

KAS Coin market cap sıralamasına göre ilk 100’e girerse yaklaşık 3 kat, ilk 50’ye girerse ise yaklaşık 6 kat değerlenebilir tabii market değeri Bitcoinin artışıyla yükselirse 10 kat artış yapması mümkün. KAS Coin 29 mart 2023’te tekrar ATH yaparak 0.0348 dolara ulaştı böylelikle son 1 ayda %168 son 2 ayda ise %500 artmış oldu.

KAS Coin Nereden Alınır? Hangi Borsalarda Bulunuyor?

KAS Coin şu an büyük borsalar arasında sadece MEXC Borsasında bulunuyor. KAS Tokeni ilk olmayan ön satışından sonra 12 Mart 2023’te Gateio Borsasında da listelenecek.
Bu linkten MEXC Borsasına üye olarak KAS Tokeni satın alabilirsiniz.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓