Coin ve Token Farkı Nedir?

Coin ve Token Farkı Nedir?

Coinler, bağımsız bir bağımsız blok zincirine sahip herhangi bir kripto para birimidir. Bitcoin, ETH ve XRP buna örnektir.

Tokenler, kendi blok zincirlerine sahip olmayan ancak başka bir blok zincirinde yaşayan kripto para birimleridir. Başka bir blok zincirinde yaşarken, o zincirin teknolojisinden yararlanırlar. Örneğin ETH bir coin cripto paradır. onun tokenleri


Kripto paralar bir projenin ürünü olarak ortaya çıkarlar. bitcoin blockchain’in oluşturulma amacı dünyanın her yerine banka gibi 3. kişilere ihtiyaç duymadan para yollamak için oluşturulması gibi. Ethereum ağı ise finansal bilgi akışından çok bilgisayar programları oluşturmak ve sosyal ağlara kadar rastgele program verilerine odaklanır.


Tokenler ise sadece bulunduğu zincir üzerinde geçerlidir. o zincir içinde kullanılıp harcanabilirler. Örneğin ETH bir coindir ERC 20 tokenleri ise Ethereum ağında geliştirilen tether, Dai, LINK gibi tokenlerdir. Dai gibi ERC-20 jetonları, ETH jetonu dahil olmak üzere diğer herhangi bir ERC-20 tokeni veya diğer Ethereum tabanlı standartlar (yani ERC-721) ile değiştirilebilir.

Coinler değiştirilmek için kripto para borsalarına ihtiyaç duyarken Tokenler ise standart oldukları için birbirleri arasında dahili uygulama ile değiştirilebilirler.NFT nedir?

NFT tokenler ise Non-Fungible Token yani değiştirilemez tokenlerdir. ERC-20 tokenlerinin aksine NFT’ler eşsiz bağımsız ve mülkiyet hakkı olan tokenlerdir ve birbiriyle değiştirilemez. Bitcoini, altını veya bir banknotu herhangi bir yerde değiştirebileceğiniz gibi NFT tokenleri değiştiremezsiniz. NFT tokenler genelde koleksiyon,kripto sanat eserleri veya oyunlarıdaki eşsiz dijital öğeler şeklinde görülür. Oyun sektöründe daha çok ERC-1155 tokeni kullanılırken Sanat eserlerinde  ERC-721 Tokeni kullanılmaktadır. KnownOrigin olarak bilinen bir sitede ise sanatçılar eserlerini Blockchain üzerinden NFT olarak dijital kodlarla bilgilerini girerek eserlerin kendilerine ait olduğunu kanıtlayabilirler.

Bu alanda rekor 3LUA adlı sanatçıya ait. Sanatçı sınırlı sayıdaki koleksiyonunu 3.6 milyon dolara sattı. Toplamda ise 11 milyon dolar gelir elde etmiş durumda.

Geçtiğimiz haftalarda ise twitter in CEO’su ilk tweetinin NFT’sinin açık artırmasını yapıp 2.5 milyon dolara satmıştı.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓

4 thoughts on “Coin ve Token Farkı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.