Bitcoin Neden Düşüyor? Düşmeye Devam Eder Mi?

Bitcoin Neden Düşüyor? Düşmeye Devam Eder Mi?

5 Mayıs 2022’de Amerikan Borsalarında NASDAQ %5 düştü Bitcoinde yaklaşık %10 düşerken Ethereum %8 düşüş gösterdi. 4 Mayısta FED’in %0.50’lik faiz artışı piyasayalara olumsuz yansımış ve yükseliş görünmüştü 5 Mayısta neden piyasalarda düşüş görüldü?

CNN paylaştığı bir yazıda Amerika’nın 60 milyon varil petrol alacağının duyurulması Petrol fiyatında artışa borsada düşüşe yol açtı. Yazıda petrol rezervlerinin son 20 yılın en düşük seviyesine düştüğü toplamda 180 milyon adet varil alınacağı bu sonbaharda ise üçte birlik miktar olan 60 milyonluk varilin alınacağı söylendi.

Haberin ardından OIL futuresları artışa geçti ve 108 dolara kadar çıktı. Dolar indeksi (DXY) grafiği ise %1 yükseklere pandemi başlangıç seviyesine geldi. Altın ve gümüşte de düşüş görüldü.

Bugünkü düşüş hem FED’in varlık alımını durdurması hem de petrol arzının azalması ile ilgili Bitcoin ile direkt olarak ilgisi olmasa da Bitcoin’in son dönemdeki NASDAQ ile olan yüksek korelasyonu sebebiyle Bitcoin düşüşe geçti. Korelasyonun artmasının sebebi ise NASDAQ şirketlerinin bitcoine yatırım yapması. Önümüzdeki günlerde Amerikan Borsasındaki düşüş devam ederse Bitcoin de de düşüş devam edebilir fakat Bitcoin’deki düşüşün Bitcoinden ziyade Savaştaki krizle ilgili olduğunu söylemek gerekli.


Son dakika gelişmeler ve fırsatları kaçırmamak için Telegram ve Twitter‘dan takip edebilirsiniz.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓