STEPN Nedir? STEPN Nasıl Oynanır?

STEPN Nedir? STEPN Nasıl Oynanır?

STEPN, Kullanıcıların yürüyerek veya koşarak gelir elde edebilecekleri en önemli en popüler MovetoEarn Projesidir. Bu yazıda STEPN Oyununa yeni başlayacaklar ve hali hazırda oynayanlar için püf noktalarından bahsedeceğiz.

Öncelikle STEPN uygulamasını GooglePlay ve IOS üzerinden indirmek gerekiyor. Daha sonra hangi ağda oynayacaksanız (Solana Ağını öneriyoruz) o ağda cüzdan oluşturduktan sonra verilen kelimeleri bir yere yazıp saklamanız gerekiyor bu sizin merkeziyesiz Solana Wallet’iniz olacak. Spending Wallet ise oyun içi harcamaları yaptığınız oyun içi cüzdanı. Binance veya herhangi bir borsada Solana ağı ise Solana, Binance Smart Chain ağını seçtiyseniz BNB göndermeniz gerekiyor. Cüzdana gelen Solana veya BNB’yi Spending Wallet’a atarak oyunda listeli olan NFT ayakkabılarından birini satın alarak kazanmaya başlayabilirsiniz.

STEPN uygulaması Dune Analytics verilerine göre 19 haziran 2022 itibariyle 670345 adet günlük yeni kullanıcı sayısı da 8 bin civarı. STEPN’in değerlenmesi için yeni kullanıcı gerekli.

STEPN’de GMT Kazanımı Başladı Detaylar İçin Bu Yazıya Göz Atınız

STEPN Solana ve Binance Smart Chain ağında bulunuyor. Solana Ağındaki ayakkabılar GST ve GMT tokenleri BSC ağındakilerden farkı ve fiyatları da farklı. Oyunda aslında 2 GST 2 GMT ve 2 farklı ağa ait NFT bulunuyor. Şu an için bunlar arasında fiyat farkı oldukça azaldı Oyun ilerleyen dönemlerde bir köprü getireceğini de söyledi.

STEPN ayakkabıları enerji olmadan GST ödülü vermez. 1 Common ayakkabı ile STEPN 04:00, 10:00, 16:00, 22:00 saatlerinde 0.5 enerji olmak üzere 24 saatte toplam 2 enerji verir. 2 Enerji ile yüründüğünde kutu çıkma ihtimali artıyor. 2 ayakkabınız olduğunda enerjiniz yine 2 olur bu yüzden 2 ayakkabıyı 2 farklı telefonda değerlendirmek daha mantıklı. 3 Sneaker 4 enerji verirken 9 sneaker 9 enerji veriyor.

Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı seçerken ilk önce Walker, Jogger veya Runner özelliklerine göre seçim yapmalısınız. Eğer düzenli koşmuyorsanız Runner daha çok kazandırsa da zahmetli olacaktır. Bu yüzden Walker veya Jogger öneriyoruz. Nadir seviyelerine göre ise Common ayakkabılar en ucuz fakat Uncommon ayakkabılar maliyetli olsa da daha avantajlı çünkü ekstra 1 enerji veriyor ve getiri oranı daha yüksek.

27 Eylül 2022’de başlayan GMT dağıtımı sebebiyle şu an 30 lvl bir ayakkabı sahibi olmak şart oldu. Puanları dağıtılmamış veya büyük oranda comforta verilmiş ayakkabıları bu linkteki siteden seçebilirsiniz.
Common ayakkabılar için Base comfort ve Luck değerleri yüksek ve soketleri Comfort ve Luck olan ayakkabıları seçmek mantıklı görünüyor.

3 Soketi Comfort 1 soketi luck veya 2 comfort 1 luck olan ayakkabı alabilirsiniz. 9 ayakkabı sahibi olduğunuzda kazanacağınız 9 enerji ile 4 lvl hatta 5 lvl kutu kazanabilirsiniz.

GST Token

GST Token daha önce belirttiğimiz yazımızda ve video’muzda fiyatının düşeceğini çünkü her gün GST Tokeninin arzının yeni oyuncular tarafından artırıldığını söylemiştik. GST Tokeni fiyatı uzun vadede düşmesi bekleniyor bu sebeple de NFT ayakkabılarının değeri de düşüyor. StepN NFT sneakerlarının değeri şu an GST Tokeni ile orantılı fakat ileride GMT kazanmaya baslayınca GMT tokeninin değerine göre belirlenecek.
GST Tokeninin toplam arzını bu linkten kontrol edebilirsiniz.
GST Tokeni satın almak için bu linkten Gateio Borsasına üye olabilirsiniz. Ayrıca GST’yi shortlamak için GST3S Tokeni de bulunuyor.

GMT Token

GMT Tokeninin toplam arzı 6 milyar adettir şu an ise dolaşımdaki arzı ise %10’u yani 600 milyondur. GMT Tokeninin arzı sınırlı olduğu için fiyatında çok ciddi düşüşler görmeyi beklemiyoruz. GMT Tokeni Binance LaunchPad’inde dağıtılmıştı. Şu an Solana Ağındaki GMT Tokeninin dolaşımdaki arzının yaklaşık %7.5’uğu top 10 cüzdanda bulunuyor. Dolaşımdaki arzının dağılımı oldukça homojen.

GMT Tokenin oyun içi dağılımı ağustos 2022’de başlayacak.

Kutu Nasıl Düşer?

Haziran 2022’deki güncellemeden sonra 2 enerji ile de olsa kutu düşmeye başladı. Kutular bir kerede harcadığınız enerjiye ve NFT’nizin Luck seviyesine göre düşüyor. Lvl 1 kutudan scroll çıkma ihtimali yaklaşık %18 gem çıkma ihtimali ise %18. LVL 1 kutu ise 2 enerji ve 8 LUCK ile değeriyle büyük ihtimalle düşüyor. Diğer verilere bu linkten hazırlanmış grafikten bakabilirsiniz.

STEPN’de kazamak için ayakkabıyı satın aldığınız fiyat çok önemli piyasa düşüşlerinde fiyatı düşen ayakkabıları almak ve hangi stratejiyle devam edeceksiniz ona göre hareket etmek önemli. Aldığınız ayakkabının değeri şu an için GST tokeni ile belirleniyor ileride GMT ile belirlenecek stratejinizi daha çok GMT üzerine yaparsanız daha net kazançlar elde edebilirsiniz. *Bütçenizin hepsiyle değil belli bir kısmı ile bu oyuna yatırım yapmanızı öneririz. Uzun vadede sadece 30 lvl ayakkabıların ve belki de uncommon olanların önemli hale gelecek. Çünkü henüz Rare, Epic Legendary ayakkabılar pek yaygın değil.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir

Ön Satışlar ve Yüksek Potansiyelli Tokenler için Telegram ve Twitter‘dan bizi takip edebilirsiniz.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓