Friend Tech Nedir? Nasıl Kullanılır?

Friend Tech Nedir? Nasıl Kullanılır?

Friend Tech Twitter aracılığıyla kullanılan erişilebilen referans ile yayılan bir kripto para uygulamasıdır. Uygulamaya giren herkesin kendi hissesi oluyor ve kullanıcılar istedikleri kişilerin hisselerini alarak o kişilere uygulama üzerinde mesaj atabiliyor.

Friend Tech Uygulamasına girmek için Önce Friend Tech uygulamasını indirim twitter hesabınıza bağlıyorsunuz daha sonra size verdiği Base ağındaki cüzdana 0.01 ETH atmanız gerekiyor. Binance gibi bir borsada önce Ethereum ağındaki Metamask cüzdanıza ETH çekip bunu Orbiter finance aracılığıyla Base ağına attıktan sonra uygulamanız aktif oluyor.

Hisse fiyatları her alım yapan kişiden sonra bir miktar artıyor şu an kripto fenomeni Cobie’nin hissesi 2.18 ETH civarında.

Friend Tech Ponzi Mi? Ponzi İle Piramit Şeması Arasındaki Fark Ne?

#FriendTech ponzi değil piramit şemasıdır. Bu ikisi özellikle Türkiye’de sıklıkla karıştırılıyor. Ponzi küçük bir yatırım ile herhangi bir işleyen sistem olmadan çok büyük kazanç vadeden dolandırıcılık sistemidir. Çiftlikbank bunun en net örneğiydi. Piramit şeması ise şu an günümüzde MLM(multi level marketing)’e dönüşmüş ve birçok markanın kullandığı bir stratejidir. MLM ile piramit şeması arasındaki fark MLM’de gerçek bir ürün satılır (Avon gibi) Piramit şemasında ise bir coin gibi bir varlık satılabilir. Ponzi çok bariz ve ciddi bir gelir vadeden dolandırıcılık biçimi olurken piramit şeması erken kullanıcıların kazandığı bir referans sistemidir. Bir proje size bir şey satarken bunun çok ciddi gelir getireceğini vadediyorsa bu ponzi’dir. Ponzi ismi ABD’de büyük ponzi oluşturmuş İtalyan Charles Ponzi’den gelir. Ponzi şemalarında bir yatırım ile hayali bir işletmeye ortak olma ve onun karından pay alma gibi vaatler verilir. Ponzi şeması ile piramit şemasının karıştırılmasının sebebi ikisinin de yeni kullanıcıya ihtiyacı olmasıdır. #FriendTech Uygulamasındaki alıp satılan hisseler piramit şemasının çok net bir örneğidir. Önce alanlar kazanır sonradan alanlar para kaybeder fakat bu çoğu altcoin için böyledir. Altcoinlerin çoğu hisse senetleri gibi bir gelir sağlamadıkları için piramit şemasına göre alıcılara kazanç sağlarlar. Fakat Ethereum ve ona benzer mekanizmaya sahip olanlar böyle değildir. Ethereum’da ETH’lerinizi stake ederek validatör olup sisteme katkı sağlarken gelir elde edebilirsiniz tam olarak hisse senetleri gibi olmasa da bir gelir sağlamaktadır. FriendTech uygulaması ile oradaki hisseleri de ayrı değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu uygulama size hissesini aldığınız kişiye uygulama üzerinde mesaj atma, aynı chat kanalında bulunma gibi bir imkan sunuyor. Bu onlyfans’e oldukça benzer aslında. Mesela bir fenomen çok sevdiğiniz shitcoinleri gizli kanalında paylaşmak yerine orada paylaşabilir. Kripto’da bazı altcoinler ve projeler de ponzi şemasına sahiptir. Bu projeler size bir NFT vererek bu NFT’yi kullanarak gelir elde edeceğinizi iddia edebilirler veya öyle gösterebilirler. Fakat gerçekte bu NFT’lerin sayısı sürekli arttığı için değerleri sürekli düşer ve size verdiği tokenin de değeri düşer burada genelde erken giren kullanıcılar bile pek kar elde edemez işte bu ponzidir.

Friend Tech Airdrop Yapacak Mı?

Friend Tech Kısa sürede oldukça popüler hale geldi ve 20 Ağustos 2023 İtibariyle son 24 saatte fee ücreti olarak Uniswap’ı geride bıraktı. Uygulama her cuma olmak üzere haftada bir kez puan dağıtacağını ve toplamda 100 milyon puanı 6 ay süreliğine dağıtacaklarını açıkladı. 100 milyon puanın her biri 1 token veya 0.1 token olabilir Friend Tech’in çıkaracağı tokenin arzına bağlı. Bu arada token çıkarıp çıkarmayacakları kesin değil fakat bu yüksek ihtimal.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓