CK Oranı Nedir? Nasıl Kullanılır?

CK Oranı Nedir? Nasıl Kullanılır?

CK Oranı Bir Coinin Market değeri ve fiyat arasındaki ilişkiyi coinin enflasyonunu ölçerek belirler. Bir coinin market değeri her zaman esastır fiyat ve ATH fiyatı çoğu zaman yanıltıcı olmuştur bunun sebebi coinlerin arzlarının zaman içerisinde oldukça fazla değişmesi. Bu kavramları örneklerle açıklayalım.

CK Oranı Örneği

Filecoin (FIL) buna en iyi örneklerden biridir. FIL’in fiyat ATH değeri 235 dolar şu anki fiyatı 5,88 dolar aradaki fark 40 kat fakat asıl bakmamız gereken marketcap olduğu için mcap ve ATH martketcap’ine baktığımız zaman bu farkın sadece 5.2 oldugunu görüyoruz yani FIL coinin aslında 5 kat artma potansiyeli var ATH yaptığında çünkü asıl ATH marketcap ATH’sidir. CK Oranı da buradan devreye giriyor bu iki metriğin oranı 0.13 yapıyor bu oldukça düşük ve olumsuz bir oran. Bu oran 1’e ne kadar yakınsa o kadar iyi 1’den fazla olduğu nadir coinlerde (BNB ve HOT gibi) ATH zamanı ile günümüzdeki fiyatla kıyasladığımızda arzlarının azalmış olduğunu gösterir. 1 sayısından ne kadar uzak ise FIL örneğinde olduğu gibi arzının arttığını gösterir.

Her Coinin hikayesi Farklıdır

Arzı çok artış gösteren coinlerin uzun vadeli yatırım için uygun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz fakat her coinin hikayesi farklıdır. FIL Coin örneğine dönecek olursak piyasaya girdiği dönemlerde FIL Coininin arzı ciddi oranda arttığı için CK Oranı düşük fakat FIL Coinin arzı şu an o kadar artmıyor o yüzden farklı bir değerlendirmek yapmak gerek fakat yine de marketcap’inin o kadar düşük olmadığını da görüyoruz.

CK Oranı Hangi Durumlarda Kullanılır

CK Oranı yeni ATH yapmış ve yeni piyasaya çıkmış coinler’de pek anlamlı olmaz. Birkaç yıllık coinlerde veya arzı çok kısa sürede artan coinlerde bir anlam ifade edebilir. Örneğin CryptoGPT adıyla çıkan sonra adı değişen LayerAI (LAI) tokeninin arzı çok hızlı arttığı için CK Oranı 0.56’ya kadar düşmüş kısa sürede bu tip coinler risklidir.

Özetle CK Oranı Bir coinin potansiyelini ve tehlikesini görece gösteren bir orandır. Eğer Coin piyasaya çıkalı 1 yıldan fazla olduysa ve arzının %50’den fazlası dolaşımdaysa CK oranı anlamlı olacaktır. CK Oranının 0.5’ten az olması o coindeki enflasyonunun görece fazla olduğunu gösterir.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓