Ünlü DOW Teorisine Göre Boğa Rallisi Bitti Mi?

Ünlü DOW Teorisine Göre Boğa Rallisi Bitti Mi?

Dow Teorisi Charles Dow’un piyasalarla ilgili gözlemlerine dayanan yazılarıyla ilgili olan piyasalarla ilgili günümüzde de kabul gören bir temel analiz belirtecidir.

Dow Teorisine göre piyasaya 3 ana trend bulunur; Bir ana trend bir kaç tıl kadar sürer, Boğa veya Ayı Sezonu diye adlandırılır ikincil trend haftalarca veya birkaç ay sürebilir, Üçüncül trend ise 10 Günden daha uzun sürmez birkaç saat veya birkaç gün sürebilir.

Ana Trendler 3 Aşamadan Oluşur

Boğa piyasasının oluşumun bu ele alırsak şu aşamalardan oluşur. Ayı piyasa trendinin bitimine yakın Biriktirme aşamasında piyasanın düşük olduğuna inanan kişiler ucuz hisseleri veya coin gibi varlıkları toplamaya başlarlar. Öncü yatırımcıların gözlemlediği fırsatlar piyasanın geneli tarafından fark edilir ve genel katılım aşaması ile trend yükselişe devam eder. Üçüncü aşamada piyasanın geneli olumlu düşünmeye devam etse de öncü yatırımcılar piyasadan yavaş yavaş çıkmaya başlar Fazlalık Dağıtım aşamasına girilmesiyle trend sona erer.

Bitcoin Trendine bakarsa bu aşamaları net bir şekilde görebiliyoruz. Tesla seviyesine kadar olan toparlanma aşaması sonrasında genel katılım ve Elon Musk’ın tweetlerinden sonraki dağılım net şekilde grafikte görünüyor.

Dow Teorisine Göre Trend Ne Zaman Biter?

Dow Teorisine göre yükseliş trendinin bitmesi için düzeltmeden sonra bir önceki pik noktasının geçilmemesinin ardından bir önceki dibin altına inmesiyle olur. Bunu grafikte de görüldüğü gibi iki kez yaşadık. ATH ile 64 bin dolar seviyelerini gören bitcoin 46 bin seviyelerine geriliyor ki bu bir önceki 51 bin dolar civarındaki dipten daha aşağıda daha sonra bir toparlanmayla 56 bin dolar seviyelerine yükselen bitcoin tekrar bir düşüş ile bir önceki dip olan 46 bin dolar seviyesinin de aşağısına inerek 30 bin dolara kadar geriledi. Ünlü Dow teorisine göre bu düşüşler Boğa piyasanın bittiğini öne sürüyor.

Bitcoin yaklaşık iki aydır 30-40 bin dolar bandında biriktirme aşamasında, bu da bitcoinin dip seviyesine ulaştığını ve biriktirme aşamasından sonra tekrar bir boğa sezonunun başlangıcına işaret ediyor. Ayı sezonu henüz bitmiş olmasa da gerek borsalardan çıkan bitcoin miktarının artması gerek bitcoin cüzdan sayısısın artması boğa sezonunun tekrar başlamasının çok uzak olmadığını söylüyor.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓