Bitcoin Borsalarında En Sık Yapılan Hatalar

Bitcoin Borsalarında En Sık Yapılan Hatalar

Tüm Birikim ile Yatırım Yapmak

En çok yapılan hata birikiminin tümüyle veya borç ile alım satım yapmaktır. Ne kadar para ile bitcoin veya herhangi bir borsada yatırım yapılır sorusunun cevabı; yıllık gelirinizin %10 ile 15 i arasında olmalıdır veya birikiminizin %10 %15’i arasında olmalı.

Tüm Portföyü Riskli Bir Coinden Oluşturmak

Coinler veya herhangi bir hisse senedi market değeri oranında değer kazanır veya kaybeder. Market değeri yüksek coinlerin değer kazanması için daha çok para girişi, değer kaybetmesi için daha fazla para çıkışı olması gerekir. Örneğin Bitcoinin %100 değerlenmesi için 1.1 trilyon dolar para girişi gerekirken Bu HOT için 1 milyar dolardır. Aynı kural düşüşleri için de geçerli olduğu için HOT almak bitcoin’den almaktan çok daha riskidir. Market değeri bir coinin fiyatının dolaşımdaki miktarının çarpımı ile hesaplanır.
Portföy oluştururken ağırlıklı olarak ilk market değeri açısından 10 sıradaki coinlerden, geri kalan ise sıralamada daha aşağıdaki coinlerden daha az miktarda alınmalıdır. Market Değeri yüksek olan coinleri borsa hisse endeksleri gibi düşünebilirsiniz. Büyüyen marketlerde bu coinler de uzun vadede değer kazanırlar. Genelde piyasaya yeni giren kişiler sabırsız olur ve çok kısa sürede çok para kazanmak isterler. Warren Buffet’in da dediğini gibi  “Borsa sabırsızların, sabırlılara para aktardığı bir cihazdır”  Trade stratejileri ile ilgili bu yazımıza bakabilirsiniz.

Coin Fanatikliği Yapmak

Takım tutar gibi bir coini desteklemek veya onun kesinlikle değer kazanacağına inanmak bir yanılsamadır. Bir yatırım aracı ile duygusal bağ kurmak mantıksız olmakla beraber tehlikelidir. Bunu psikolojide Self perception teoriyle açıklayabiliriz. İnsan davranışlarının bu mantıksızlığını satışçılar ürün satmak için kullanır Örneğin araştırmalar bir ürün hakkında bir anket doldurduğunuzda o ürünü alma ihtimaliniz artığığını göstermiştir. Aynı şekilde insan bir coinin sebepsiz yere alsa bile onun artacağına inanma eğilimindedir. Aksi taktirde bilişsel uyumsuzluk oluşacaktır. Davranış değişmediği için tutum yani düşüncemiz değişir.

Artmış Olan Bir Coine Yatırım Yapmak

Hali hazırda çok değer kazanmış bir coinin daha da artacağını düşünerek girmek. Yüksek momentumlar iniş ve çıkışlar herkesi heyecanlandırır. Fakat bu heyecana kapılmamak gerekir. Eğer bir coin çok kısa sürede çok değerlendiyse bu coini önce alan kişiler ciddi kar elde ettikleri için bir noktada karlarını realize edeceklerdir. Kar satışı yani düzetlme yaşandığında yüksek fiyattan katılan yatırımcılar ise zarar edecektir.
Ek olarak okuyabileceğiniz başka bir kaynak

Düşmekte Olan Bir Coini Uzun Süre Tutmak

En çok yapılan yanlışlardan biri de bir coinden edilen zararı çıkarmak için o coinin tekrar artmasını beklemek. Bu iki türlü bir zarara sebep olur. Birincisi düşmeye devam ederse zararınız artar ikincisi diğer fırsatları kaçırırsınız. Büyüyen bir markette düşen bir coini uzun süre tutmak ciddi bir fırsat maliyeti oluşturur. Birçok değer kazanan coinden elde edeceğiniz geliri kaçırmış olursunuz.

Teknik Analize Fazla Güvenmek

Teknik analizler çoğu zaman doğru olsa da güvenilir bir teknik analiz için daha uzun vadeli zaman dilimleri gerekir. Örneğin günlük ya da haftalık grafikler daha güvenilirdir. Teknik analizler piyasadaki oluşabiliecek ciddi spekülasyonları ve haberleri öngöremez sadece mevcut durum korunduğu sürece işlerler. Örneğin marketin boğa sezonu devam ederken yaşanacak bir ekonomik krizde veya siyasal bir kaosta bu tersine dönebilir fakat teknik analiz bunu öngöremez. Bu nedenle Teknik analizler gündemi takip ederek desteklenmelidir.

Panik Satışı

Özellikle piyasaya yeni giren kişilerin sıklıkla yaptığı hatalı satıştır. Bitcoin borsalarının volatilitesi azalsa da hala oldukça iniş çıkışlıdır. bir günde bitcoinde %5 veya %10 luk bir düşüş çok sıradışı bir durum değildir. Bu gibi durumlarda yeni kullanıcılar paniğe kapılarak satış yaparlar tecrübeliler ise bu düşüşü fırsat bilip “dipten alarak” kar elde ederler. Panik Satışı yapanlar ise bu düşüşten zarar elde etmiş olurlar. Özellikle Boğa piyasalarında anlık düşüşlerin çoğu eski seviyesine geri döner.

Sürekli Al Sat Yapmak

Bir Coini düşünce alıp yükselince satmayı hedefleyerek yapılan al sat işlemidir. Günlük traderların yaptığı böyle bir strateji olsa da o kişiler ciddi teknik analizle bunu yaparlar ve günde birkaç kez al sat yaparlar. Bir çok kişi bir coin ile günde defalarca al sat yaparak karını maksimuma çıkarmayı hedefliyor fakat bu neredeyse imkansız. Kimse bir coinin ne zaman ne kadar artacağını ve ne zaman ne kadar düşeceğini bilemez. Bunu sürekli yapan kişiler hem ciddi zaman kaybederler hem de diğer fırsatları kaçırmış olurlar.

300’den fazla kripto parayı alıp satmak ve binancedaki fırsatlardan yararlanmak için bu linkten binance’a üye olabilirsiniz.

Karı Realize Etmemek

Yüksek kazanç elde edilen bir kazançta belli bir miktar kar satışı yapmak önemlidir. Bunu siz yapmazsanız diğer kar edenler yapacağı için elde ettiğiniz kar bir noktada azalmaya başlayacaktır. Bunu kademeli satım ile yapabilirsiniz. Unutmayın, hiçbir trend sonsuza kadar sürmez.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.