Bu Tarihe Dikkat Bitcoin Opsiyon Piyasası Ne Durumda?

Bu Tarihe Dikkat Bitcoin Opsiyon Piyasası Ne Durumda?

21 temmuzda başlayan bitcoin rallisi şu ana kadar %65’lik bir artış gösterdi. Bitcoin fiyatının en önemli belirleyicilerinden hatta 2017 boğasının düşüşünün sebebi olarak gösterilen bitcoin vadeli işlemlerinin tarihi 27 ağustosta doluyor.

CME Deribit gibi piyasada büyük hacimli kaldıraç işlemlerine izin veren firmalar genelde ayın son cuması kontratlar yenilebilir. CME borsasında her ayın son cuması yenilirken Deribitte de 27 ağustos tarihinde 50 bin dolardan 800 milyon dolarlık alım opsiyonu bulunuyor. Yatırımcılar eğer bitcoin 27 ağustos günü 50 bin doların üzerinde ise 50 bin dolardan alım yapabilecek. Aynı şekilde Skew‘in verilerine göre 27 ağustosta 225m dolarlık alım opsiyonu bulunuyor. Bunun anlamı bu alım opsiyonunu satın alan kişiler bitcoin cuma günü 50 bin doların üzerinde kapatırsa bitcoin alımı yapacak ve bu fiyata pozitif bir etki yapacak fakat bitcoin 50 bin doların altında kapatırsa bu kişiler opsiyonu kullanmayacak ve bitcoin satın almayacaklardır.

Diğer yandan satış opsiyonları da en çok 45 bin dolar ve 40 bin dolar seviyelerinde bulunuyor. Bu opsiyonları bir sigorta düşünebiliriz eğer bitcoin fiyatı cuma günü 45 bin doların altına inecek olursa opsiyon sahipleri bitcoinlerini satacaklardır. Genelde bitcoin düzeltmeleri ayın son haftasında olur bunda en büyük etken ise kaldıraç borsaların opsiyon tarihleridir. Son 24 saatte bitcoin 47.100 doları gördü piyasada pek olumsuz haber olmamasına rağmen bitcoinin düşmesinin sebebi zincir üstü analiz firması Santiment‘e göre balinaların merkezi borsalara kar satışı yapmaları. 50 bin dolar üzerinde çıktıktan sonra borsalara bitcoin girişi oldu. Eğer bu devam eder ve bitcoin 45 bin doların altına inerse bitcoin daha da düşebilir şu an çok büyük ihtimal gibi görünmese de bitcoinin cuma günü 50 bin doların üzerinde mi yoksa altına mı kapatacağı çok önemli.

Santiment’in grafiğinde görüldüğü gibi 23 ağustos tarihinde merkezi borsalara net BTC girişi görülüyor bu da fiyatın düşüşüne sebep oldu.

↓↓↓ Güncel Haberler ve Fırsatlar İçin Bizi Twitter ve Telegramdan Takip Edin ↓↓↓